Top Ad 728x90

11 Şubat 2016 Perşembe

, , , , , , ,

Bilgisayar (Laptop) Kapanma Sorunu Çözümü


Merhaba arkadaşlar dün akşam gece başıma gelen olay için bu yazıyı yazma gereğini duydum

Dün gece oyun oynarken bilgisayar birden bire kapandı bilgisayarım dizüstü yani Laptop bunun çözümünü size anlatacağım fakat bu çözüm sadece Laptop için değil masaüstü bilgisayarlar içinde geçerli olacaktır. eğer oyun oynayan biriyseniz başlıca sıkıntılar şunlar oluyor genelde bilgisayar ısınması, kapanması, oyun takılması (kasması) özellikle online oyunlarda bunları yaşıyorsanız bu anlatacaklarım tam size göre.

1. öncelikle oyun açtığınızda arka planda başka bir program çalışıyor olmasın

2. bilgisayarınızı bakım araçları ile sık sık temizleyin google arama motoruna bakım programları yazdığınızda bir çok program karşınıza gelecektir onlardan bir tanesini bilgisayarınıza kurun neden buraya direk link vermedim yada program ismini yazmadığıma gelince biraz araştırmacı olun hazıra dağ dayanmaz :)

3. arkadaşlar özellikle Laptop bilgisayarlar oyunlarda çok aşırı ısınırlar bunun için laptop soğutucu almanız gerekmekte çünkü bilgisayarınız fazla ısındığında özellikle yazın bilgisayar kendi kendini kapatacaktır belli bir dereceye çıktığında ucuzundan çok pahalı olması gerek değil.

4. bilgisayarı kapanan arkadaşlar bu sıkıntı şöyleki laptop fanınızı temizlemeniz gerekmekte laptopun garantisi bitmiş ise bu dediklerimi yapın bilgisayarı söküp fanı temizleyin ayrıca ekran kartı ve işlemci üzerinde Termal Macun vardır bu zamanla etkisini yitirir ve bilgisayarın kapanmasına neden olur o yüzden ekran kartı ve işlemci üzerine Termal Macun sürüyoruz fanıda temizlediyseniz büyük ihtimalle bilgisayarınız artık kapanmayacaktır eğer hala kapanıyor ise 5. maddeyi okuyun.

5. 4. maddede denilenleri yaptınız ama bilgisayarınız hala kapanıyormu o zaman şunu yapacaksınız.yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri bölümünde dengeli var benim kullandığım şu an o karşısındaki plan ve ayarlarını değiştire tıkladığımızda

karşımıza bu bölüm geliyor daha sonra gelişmiş güç ayarlarını değiştire basıyoruz daha sonra karşımıza aşağıdaki bölüm çıkacak

arkadaşlar burada en yüksek işlemci durumu sizde büyük ihtimal %100 dür yada başka bir oran varsa bu oranı 5 er 5 er düşürmeniz gerekiyor daha sonra bilgisayarı yeniden başlayıp oyunu açmanız gerek yani diyelimki en yüksek işlemci durumu sizde %90 diyelim bunu %85 yapacaksınız sonra bilgisayarı yeniden başlatacaksınız ve oyunu açıp deneyeceksiniz bakacaksınız bilgisayar kapanıyormu kapanmıyormu bu şekilde sorununuz çözülecektir. başka sıkıntınız olursa yoruma yazmanız yeterli olacaktır elimden geldiği şekilde anlatmaya çalışacağım.

0 yorum:

Yorum Gönder

Top Ad 728x90