Top Ad 728x90

15 Şubat 2016 Pazartesi

, , , , , ,

Blogger için Seo Önerileri

Blogger için Seo Önerileri

Selam arkadaşlar biliyorum bir çoğunuzun blog sitesi var ve google arama motorundan herkes ziyaretçi çekmek istiyor herkes benim siteme gelsin diyorsunuz ve bir çoğunuzda başarılı olamıyorsunuz bunun için sizlere taktikler vereceğim ama öncelikle bir kaç konuda sizleri bilgilendirmek istiyorum şöyleki bir çok webmaster forumunda yada sitesinde bu işi paraya dönüştürmüş insanlar var işin ucunda para olunca tabi kimse kimseye ücretsiz yardım etmek bilgi vermek istemiyor onun için bende sizelere yardımcı olmak istiyorum öncelikle bu anlatacaklarım hem blogger hemde diğer siteler için geçerlidir.

bu arada seo nedir diye soranlar için Vikipedi sitesinde aynen şu şekilde tanımlanır.

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. İngilizce kısaca "SEO" (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri; yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

öncelikle blogunuza hit almak istiyorsanız yapmanız gereken tek bir konu üzerine odaklanmak şöyleki bir blogunuz var ve içerisinde her türlü konu var diyelim bu blogu üst sıralara çıkarmak çok zor olacaktır ama bir konu seçtiniz diyelim o siteyi google arama motorunda üst sıralara çıkarmak daha kolay olacaktır. örnek vermek gerekirse seo sitesi açmak istiyorsunuz ve açtınız içerisine hep seo ile ilgili yazılar konular eklemeniz gerekecek seo blogu açıp içerisine yemek tariflerini eklerseniz google bunu yemez ve sizi sıralamalarda geri atacaktır. şimdi sıfırdan bir blog açtınız neler yapmanız gerekecek sizlere analtacağım.

1. blogunuzda yazıklarınız özgün olmak zorunda

ne demek bu şimdi bir çok kişi şöyle yapıyor başka sitelerden konuları alıp alıp sitesine yapıştırıyor daha sonra benim siteme kimse gelmiyor ee gelmez tabi arkadaşlar google aptal değil o kopyalama yaptığınız site google eklendiyse sizde daha sonra o siteden yazı alıp kendi sitenize yapıştır yaparsanız google bunu anlayacak ayrıca size ceza bile verecektir sitenizi spama düşürecektir. bir çok kişinin blog kurma amacı blogundan para kazanmak peki şöyle düşünelim başkasının sitesinden aldığınız konular yazılarla para kazanmaktansa hiç kazanmayın daha iyi zaten o para haramdır :) en azından ben öyle düşünüyorum şimdi bir blog açtınız içerik olarak tek bir konu seçin daha sonra o konu hakkında yazılar yazın öncelikli hedefiniz para kazanmak olmasın zaten siz blogunuza veya sitenize değer önem emek verdiğiniz zaman karşılığını kat kat alacaksınız. birinci olarak sitenize başka yerlerden yazılar kopyalamayın resim dahi olsa yapmayın bunu resim bile buldunuz diyelim netten o resmi kırpın boyutunu değiştirin özelliği değişsin çünkü Bu Resimden İnternette Var mı ? bu yazımı okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız google yazılarınızın kopya olduğunu anlayabildiği gibi resimlerin fotoğraflarında kopya olduğunu anlayabilmekte.

2. seo için blogger başlık ayarları

arkadaşlar özgünlükten bahsettik ve sitenizin başlığıda blogunuzda yazılarla aynı olmalı seo blog sitenisini kurdunuz özgün yazılar giriyorsunuz şimdi başlığıda seo ile ilgili seçerseniz güzel olacaktır. örnek veriyorum seo ile ilgili bloga şöyle bir başlık olabilir seo hakkında herşey gibi bu daha özgün olursa başka sitelerde olmazsa benzersiz olursa çok güzel olur ve blogunuza yapmanız gerekenler şunlardır.

* Blooger Panelinden>Tasarım>Htmlyi Düzenle giriyoruz.
* (Ctrl+F Yardımı ile) aşşağıdaki kodu buluyoruz.

 <title><data:blog.pageTitle/></title>

bu kodu blogunuzda buldunuz daha sonra aşağıdaki kodla değiştirin.

<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/> - <data:blog.title/></title></b:if>

şimdi blogumuzda ne yapmış olduk arkadaşlar google aramalarında önce blogunuzdaki yazının başlığı gözükecek hemen yanında blogunuzun başlığı gözükecektir.

resimde gördüğünüz gibi olmasını sağlıyoruz neden böyle yaptığımıza gelince google bunu seviyor :) yapacaklarınız bitmedi blogumuzun başlığını hallettik şimdi sitemizin meta tag ayarlarını yapmamız gerekecek nedir bu meta tag ne işe yarar meta tag sitenizi arama motoruna tanıtmak anlamına gelmektedir. bu ayarlarıda şu şekilde yapıyoruz. google arama bölümüne blogger meta tag yazdığınızda bir çok dökümana ulacaksınız ama ben genede anlatayım.

*Blogger Panelinden>Tasarım>Html yi Düzenle ye giriyoruz.
*(Ctrl+F Yardımı ile)aşşağıdaki kodu buluyoruz

<b:include data='blog' name='all-head-content'/>

kodu buldunuz ve bu bulduğunuz kodun altına aşağıdaki kodları lütfen ekleyelim.

<META CONTENT='Blogunuzu tanımlayacak açıklama' NAME='Description'/>
<META CONTENT='blogunuzun anahtar kelimelerini yazın' NAME='Keywords'/>

normalde bir çok meta tag bulunmakta ama ben sadece 2 tanesini öneriyorum yukarıda gördüklerinizi eklediğinizde yeterli olacaktır. çünkü google artık meta taglara çok önem vermiyor. yukarıda blogunuzu tanımlayacak açıklama dedim bu açıklama 200 karakterden az olması gereklidir google sevdiği bu şekildedir. anahtar kelimeler ise 500 karakterden az olmalı aynı şekilde google bu şekilde olmasını tavsiye ediyor. söylemeyi unuttum site başlığınız 80 karakterden az olması gerekmektedir.

şimdi sitemizin meta tag ayarları bitti sitemizi artık google tanıyor. ama bişey yapmayı unuttuk sitemizi google arama motoruna haber vermemiz gerekiyor bunun için

Google: Adresinizi Ekleyin buraya giriyoruz ve sitemizi google eklemesi için haber veriyoruz.

3. seo için en önemli nokta yorum

arkadaşlar şöyle bir şey var google insan değil :) ve hangi sitenin kaliteli olup olmadığını ancak şu şekilde anlar yazdığınız yazılara ne kadar çok yorum yapılırsa bana göre o site o konu google için o kadar değerlidir. bir konu yazdınız yazı yazdınız o konuya o yazıya ne kadar çok yorum yapılırsa google bunu çok dikkate alacaktır. çünkü orada bir tartışma vardır orada sorular vardır orada bir etkileşim var buda google için çok önemlidir. tekrar söylüyorum sitenizdeki yazılara konulara ne kadar çok doğal olacak ama kendiniz yorum yaparsanız google bunu anlar yada aynı bilgisayardan defalarca yorum yaparsanız google amcanız bunu yine anlar anladığında size ceza verebilir o yüzden insanları yorum yapmaya teşfik edin konularınızda samimi olun, eğer bişeyi anlatıyorsanız çözümleri yapamayanlar yorum yazacaktır yorumlara cevap verin soru cevap şeklinde yorum yaptırmaya çalışın.

Sayfaları sürekli güncel tutar yorumlar, bu açıdan Google içeriğin faydalı olduğunu düşünür ve sıralamada etki eder.

4. konuların derinliği içeriği

arkadaşlar konuların derinliği içeriği derken seo ile ilgili yazılar yazıyorsunuz ama konuların içeriği çok az kelimeden oluşuyor bu çok yanlış google sizin sadece yazı yazmak olduğunuz için blog açtığınızı düşünür bilir. özgün bir makale en az kaç kelime olacak diye soracak olursak 250-500 arası iyidir ama siz konunuzu ne kadar resim ne kadar video ekleyip uzatırsanız içeriği o kadar iyi olur ve özgün yazılmış bi yazı ise oluşturulmuş bir yazı ise tadından yenmez google sizi sever :) kısacası yazdığınız yazıları resimlerle videolar ile anlatmaya çalışın.

5. içerik ve domain önemi

ne demek şimdi bu :) aslında bunu başında söylemem gerekiyordu ama unuttuğum için buraya kaldı seo ile ilgili bir blog kurdunuz diyelimki demiştim arkadaşlar seo ile ilgili yazı yazacaksanız domainde seo kelimesi geçerse çok güzel olur etkisi varmı etkisi evet çok. ayrıca domain yaşınız ne kadar eski ise google için o kadar önemlidir. yıllanmış domainler kalitelidir.

6. seo için en önemli şey ise sosyal medya siteleridir

günümüzde artık en çok zaman gerçirilen siteler sosyal medya siteleridir yazdığınız konuları sosyal medyada bol bol paylaşın paylaşırken Hashtag etiketi kullanın nedir bu Hashtag etiketi Vikipedi şu şekilde açıklamıştır.
Bir hashtag (diyez-etiketi), pek çok mikroblog ve sosyal ağlarda bir sözcük ya da sözün başına diyez işareti (#) eklenerek oluşturulur. Mikroblog ve Facebook, Google Plus, Instagram, Twitter ve benzeri sosyal ağ servislerinde, "#" sembolünün kelime veya kelime grubunun önüne eklenerek oluşturulan bağlantılar, anlık bilgileri kategorize etmeye ve kitlelere ulaştırmaya yardımcı olur. Hashtag'ler yalnızca belirli bir ortama bağlıdır; resim ve video dosyalarının içerisinden bağlantı veremezler. Bir hashtag (diyez-etiketi), tüm bir cümle ya da cümle içinde birkaç kelimeyi vurgulayabilir (örn., "Türkiye'yi sarsan 19 günün saat saat dönüm noktaları #yaşarkenyazılantarih" tümcesi, içinde yer alan "#yaşarkenyazılantarih" diyez-etiketi'ne yani hashtag'ine gönderilerek o etiket altında herkesin birbirinin paylaştığı mesajları görmesi sağlanmış olur. Sosyal paylaşım ağlarının bir çoğunda, istediğiniz her sözcük ya da sözü bu şekilde diyez işaretiyle yazarak o etiket altında kişileri bir araya getirebilirsiniz
 neredeyse bütün sosyal medya sitelerinde Hashtag etiketi kullanılabilmekte o yüzden kesinlikle eklemeniz gerekir örnek olarak seo ile ilgili yazı yazdınız facebook sitesinde paylaştınız fakat #seo şeklinde Hashtag tagınızı yerleştirmeyi unutmayın.

sosyal medya neden arama motoru için önemli olsun ki ? insanlar beğenmediği şeyleri paylaşmazlar sosyal medya sitelerinde bir şey ne kadar çok paylaşılıyorsa o kadar değerlidir. bu konuda google ve diğer arama motorları sosyal medyaya çok aşırı önem vermektedir.

blogunuz için sosyal medya hesapları açın ve yazdığınız konuları yazıları düzenli olarak bu açtığınız sosyal medya hesaplarında paylaşın bu paylaşımlar size artı olarak çok şey kazandıracak ve ayrıca arama motorlarının örümcekleri sitenizi görecek ve hızlı index almasını sağlayacaktır.

7. seo için backlink önemi

öncelikle nedir bu backlink onu öğrenelim Vikipedi sitesinde backlink açıklaması şu şekildedir.
Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, anasayfasında veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya text linkinin bulunması durumunda Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.
Bir web sitesi herhangi başka bir siteye eklendiği zaman Google ve diğer arama motorlarında "link:www.siteadi.com" şeklinde aratıldığında çıkan siteler, o aratılan web sitesine backlink vermiş demektir. Site ile alakalı linkler PageRank™ artışına katkı sağlar fakat Vikipedi gibi yüksek PR değerine sahip siteler PR değerlerini korumak için site dışına bağlantılarda nofollow etiketini kullanır.Bu linkler arama motorları tarafından göz ardı edilir, backlink olarak dikkate alınmaz. Google çeşitli durumlar için nofollow etiketi kullanımını tavsiye eder.
Arama motorlarının birinci mantığı, bir siteye başka bir siteye link veriyorsa demek ki bu site iyi bir sitedir, kötü olan bir siteye kimse link vermez. Backlink sitenin PageRank'ının yükselmesinde en etkili araçtır. Ancak Pr'ı ( PageRank ) yüksek olan sitelerden link almak daha faydalıdır. Örneğin Pr 0 olan sitelerden 100 linkiniz olacağına Pr 4 olan siteden 1 link almak daha iyidir. Backlink almanın faydaları olduğu gibi backlink vermenin zararları da vardır. Sitemizdeki link çıkışı (yabancı) ne kadar az ise SEO (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu) açısından o kadar iyidir. Ayrıca pornografik, warez sitelere backlink verirseniz arama motorları o siteler sizin yüzünüzden yükseldiği için sizi de cezalandıracaktır.
Backlink'in sitenize faydalı olabilmesi için backlink veren sitenin en az sizin sitenize göre C Class ip kullanıyor olması gerekli. (Mesela sizin sitenizin ip adresi 1.1.1.1 diğer sitenin en az 1.1.2.3 olması gerekli) Bu arama motorlarının kendi sitemize backlink vererek onları yükseltmemizi önlemek için yapılan bir sistemdir ancak günümüzde genellikle küçük sitelerde shared hosting (paylaşımlı hosting) kullanıldığından bazen kendinizin olmayan bir siteden bile backlink aldığınızda bu sorunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca backlink aldığınız site sizin sitenizle aynı kategoride ise size çok daha fazla faydası olur.
sitenize backlink almalısınız fakat dikkat edeceğimiz şey şu blog siteniz seo üzerine diyelim siz gidip yemek tarifleri sitesinden backlink alırsanız kusura bakmayın ama google bunu yemez bu backlingin doğal olmadığını anlar. derki ne işi var lan bu yemek sitesinde seo blogunun işi der :) o yüzden kendi blogunuzla alakalı sitenize benzer sitelerden backlink almaya çalışın. ne kadar backlink aldığınız değil ne kadar kendi sitenizle alakalı siteden backlink aldığınıza bakar google :)

8. sitenizin PageRank (PR) önemi

öncelikle PageRank nedir bi bakalım Vikipedi sitesinde PageRank açıklaması şu şekildedir.
PageRank, Google'ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0'dan 10'a kadar olan bir değerdir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir.
Pagerank ile birlikte bir link pazarı oluşmasından dolayı Google bu konuda kendini geri çekmiş ve de son olarak 2014 yılında hiçbir pagerank güncellemesi gerçekleştirmemiştir.
6 Ekim tarihinde Google yetkilisi John Mueller tarafından; " Muhtemelen pagerank güncellemesi olmayacak. " şeklinde bir açıklama yapılmıştır.
Pagerank değerleri sizlerle paylaşılmasa da, her site Google için güncel bir puan ifade etmektedir. Diğer yardımcı arama motoru optimizasyonu araçları kullanılarak yaklaşık değerlere ulaşmak mümkündür.
 PageRank değerinizin artmasında en çok önemi yukarıda 7 . maddede açıkladığım backlink sayaesinde artar yani en çok önemli etken budur ve seo için çok önemlidir.

9. tema ve gezinebilirlik

arkadaşlar bir çok kaliteli siteye bakarsanız hızlı gezilebilir şekilde ve herşey anlaşılabilir şekilde blogunuz çok karmaşık ise o sitede ziyaretçiler çok fazla durmayacaktır temanız sade olsun gezilebilir olsun diyelimki sitenize blogunuza bir ziyaretçi google tarafından geldi ve sitenizde abuk sabuk reklamlar varsa yazılar okunmayacak şekilde karışıksa anlaşılabilir değilse yada yazınızı beğenmedi diyelim sitenizden çıktı bunu google kayıt altında tutuyor sitenize kaç kişi geldi ne kadar zaman geçirdi nereleri gezdi şekilde hepsini kayıt ediyor. alexa denilen bir olay var alexa nedir onuda öğrenelim. Vikipedi sitesinde alexanın tanımı şu şekildedir.
Alexa ABD merkezli ve amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Alexa istatistikleri "Alexa Toolbar" adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden derlenir.
bu sitenin amacı diğer sitelerin hit durumuna göre sıralamaya sokmaktadır tabiki bu arama motorları içinde çok önemlidir. bir ziyaretçi bir sitede ne kadar uzun kalıyorsa o site değerlidir bir ziyaretçi sitede blogta ne kadar az duruyorsa o site önemsizdir yada istediğini bulamamıştır ve gitmiştir.

yani burada size düşen insanları sitenizde fazla tutmanız gerekmekte artık bu beceride size kalmış :)

arkadaşlar anlatacaklarım bu kadar eğer aklıma gelirse buradan devam edeceğim ama şimdilik bu kadar yorumlarınızı eksik etmeyin teşekkürler.


133 yorum:

 1. seo hakkında bilgilendim çok teşekkür ederim yazılarınızın devamını bekliyorum blogunuzu takip ediyorum teşekkürler başka yazılarınız olacakmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cemalettin bey; yorumunuz için teşekkür ederim size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana yazıların devamı gelecek. seo hakkında ne biliyorsam anlatmaya çalışacağım.

   Sil
 2. Seo için gerçekten yararlı bilgiler sunulmuş. Bilgilendirmelerinizin devamını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorum yaptığınız için teşekkür ederim elimden geldiğince seo hakkında yazılar yazmaya çalışacağım.

   Sil
 3. İşimize yarayacak bilgiler bunlar çok teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel ve değerli yorumunuz için tşk.

   Sil
 4. Çok teşekkür ederim bu güzel bilgiler için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siz yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim sağolun seo ile ilgili bir çok yazı yazmayı düşünüyorum.

   Sil
 5. Seo konusunda oldukça faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Aslında bilmediğim birçok konu olduğunu örğendim. Bundan sonra takipçinizim. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumun için teşekkürler seo hakkında yazılar devam edecek.

   Sil
 6. paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim hocam.. elinize sağlık.. herkesin işine yarayacak bilgiler.. okumalarını şiddetle tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben konuya yorum bıraktığınız için teşekkür ederim ellerinize sağlık. seo ile alakalı bir çok yazı yazacağım.

   Sil
 7. "seo nedir ve seo nun avantajları nelerdir" sorularına yanıt veren kaliteli bir makale olmuş, bilgilendirme için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim yorumunuz için seo ile ilgili makaleler devam edecek ellerinize sağlık.

   Sil
 8. Seo uygulamalarına ve iç, dış seo konularına da yer verirseniz bu blog tam istediğim gibi olur. Ayrıntılı bir şekilde bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumunuz eleştiriniz için teşekkür ederim en kısa zamanda iç ve dış seo hakkında yazı yazıp size buradan bilgi vereceğim teşekkür ederim.

   Sil
 9. Gerçekten yeni başlayanlar harika bir paylaşım olmuş. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. youmunuz için teşekkür ederim seo ile ilgili yazılarım devam edecek

   Sil
 10. Seo açısından çok önemli bilgiler aktarılmış konuda ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet özellikle yeni başlayan arkadaşlar webmaster arkadaşlara anlayacakları şekilde anlatmaya çalıştım. seo hakkında çok yazılar yazacağım inş.

   Sil
 11. Bu işlere ilk başladığımda seo ve pagerank nedir bunları çok arştırıyordum tüm cevaplar buradaymış saolun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim webmaster olacak arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştım kendi çapımda seo bilgilerimi paylaştım.

   Sil
 12. Backlink ve PR'e özen göstermişsiniz, detaylı açıklama yapan siteleri çok şahane buluyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler evet backlink ve pr seoda çok önemlidir yorum için tekrar teşekkürler.

   Sil
 13. seo hakkında öneriler harika olmuş. cok yararlı olmuş bence. emeginize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim seo gerçeklerini yazacağım herkes yükselsin :)

   Sil
 14. bazıları bu makaleyi okuduktan sonra diyecekki he hee diyecek arkadaşlar Blogger için Seo Önerileri yazın bakalım google da kaçıncı sırada site :)

  YanıtlaSil
 15. Bence mükemmel bir makale olmuş, emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim devamı gelecek umarım blogumu takip edersiniz :)

   Sil
 16. Oldukça faydalı bir makale olmuş. Teşekkür ederim. Ayrıca blogumdaki, Blogger sitelerin nasıl yedekleneceği konusuna göz atmanızı öneririm. Yorumlarınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öncelikle elinize sağlık yorum yaptığınız için teşekkürler. Blogger sitelerin nasıl yedekleneceği hakkında güzel bir makale yazmayı düşünüyorum sağolun öneriniz için.

   Sil
 17. Çok teşekkürler gerçekten blogger kullanacaklar için faydalı bir kaynak olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim aynen öyle oldu.

   Sil
 18. Blog ve blogger seo açısından çok faydalı bir yazı. Özellikle konuya ve kendinize ait yazı yazarak özgün içerik geliştirmek ve bu içeriği sosyal medya kanalları aracılığı ile tanıtmak. Yani yazınır okunabilir ve okunduğunda keyif verici olmalı tamam ama daha ötesinde birileri okumak için gelmeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pek yazım kurallarına uyduğum söylenemez ama daha öncede demiştim insanların anlayacağı şekilde yazmaya çalıştım :) yorumunuz için teşekkür ederim en önemli şey özgünlüktür ve sizinde dediğiniz gibi sosyal medya örümcekler sosyal medyadan hiç çıkmıyorlar hem çabuk index açısından hem reklam açısından sosyal medya iyi.

   Sil
 19. harika bir seo paylaşımı olmuş emeginize saglık usta. devamını bekliyoruz. bilgilerinizle bizi aydınlatmanız cok ahrika bişey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim sağolun bloguma her zaman beklerim sağol seo ne herkes öğrenecek :)

   Sil
 20. Çok teşekkürler gerçekten blogger kullanacaklar için faydalı bir kaynak olmuş. Bende bir tane açıp deneyeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumunuz için teşekkürler wordpress'e para vermektense blogger açmayı tercih edin :) hem bedava hemde google bloggerı çok seviyor.

   Sil
 21. gercekten guzel bir anlatım olmus tskler

  YanıtlaSil
 22. seo artık inanılmaz önemli teşekkürler bilgi için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle seo olmadan olmaz teşekkürler.

   Sil
 23. SEO konusunda gerçekten sıkıntı yaşıyorum. site içeriğinin öneminden bahsetmişsiniz gerçekten çok etkiliyor. Özgün, kalite olmak SEO açısından etkili olduğu gibi ziyaretçi açısındanda pozitif dönüş sağlatıyor. Açıklayıcı bir rehber olmuş. Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seo başlı başına bir dert oldu webmasterlar için elimden geldiğince amatör bir şekilde anlatmaya çalıştım :)

   Sil
 24. teşekkürler güzel öneriler

  YanıtlaSil
 25. Başarılı birgilendirme olmuş. seo önemi harika anlatılmış

  YanıtlaSil
 26. seo bukadar öz anlatılır işte saogulun

  YanıtlaSil
 27. blogunuzda yazıklarınız özgün olmak zorunda. Bu başlık gerçekten çok doğru. Kopya içerik yapsanız google sizi banlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle bazıları google kandırmaya çalışıyor :)

   Sil
 28. Evet çok faydalı ve uzun bir makale. Seo çok önemli sizde bu önemin üstüne basa basa bilgiler aktarmışsınız. Öneriler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumunuz için teşekkürler bu dediklerimi herkes web sitesine uygulasa kral olurlar seoda :)

   Sil
 29. Galiba sizde blogger kullanıyorsunuz. Çok güzel bir sisteminiz var ve blogger adına seoyu çok iyi açıklamışsınız. Bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet bende blogger kullanıyorum seo yazılarım devam edecek teşekkürler.

   Sil
 30. Adamsın Blogunu takipe aldım :)

  YanıtlaSil
 31. Gerçekten güzel paylaşım olmuş bu yazıyı okuyan Seo'dan %90 oranında faydalanır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorum için teşekkürler diğer seo yazılarımı okumanızı tavsiye ederim

   Sil
 32. seo hakkında tüm bilgiler verilmiş denemekte fayda var teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim daha neler yazacam neler bildiklerimi hep anlatacağım

   Sil
 33. Yalnız üstadım benim dikkatimi çeken bir şey var. Seo'ya uygun yazılmak istenen makaleler spam gibi duruyor son kullanıcı gözünde. Mesela siz kendi konunuza okuyucu gözüyle bir bakın sırf seo kelimesini kullanabilmek için yeri gelmiş devrik cümleler kurmuşsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslında bunu bilerek yapıyorum normal konuşma ağzını kullanıyorum :) ilk fark eden sizmisiniz bilemiyorum ama haklısınız dedim ya herşeyimle özgün ve özgürüm ben sizde böyle olun emin olun böyle yazdığınız halde altına bir dolu yorum bırakılıyorsa ve ayrıca o sayfada o konuda ne kadar çok kalınıyorsa ve ve sosyal medyada payklaşılıyorsa işte birinci sıralardan yer kaptın demektir önemli olan kullanıcıyı sitende tutmak bende bunu anlatmaya çalıştım başka konularımda.

   Sil
 34. seo artık cok zorlastı yani cıkmak zorya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seo zor değil aslında çok basit ama üşendiğimiz için bazı şeyleri uygulamıyoruz dediklerimi yapın seo ile yazdıklarımı okuyun teşekkürler.

   Sil
 35. Bende blogger siteme uyguladım inşallah kısa zamanda faydasını görürüz teşekkürler faydalı bilgiler paylaştığınız için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim diğer yazılarımı okumanı tavsiye ederim.

   Sil
 36. sitenizdeki seo tekniklerini uyguluyorum. çok güzel anlatmışsınız. teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 37. Seo zor gözüksede işin kolayına kaçılmadığında,herşey olması gerektiği gibi özgün ve titiz şekilde yapıldığında bi o kadar kolaydır.

  YanıtlaSil
 38. seo bukadar öz anlatılır işte saogulun severek takip ediyorum sizi

  YanıtlaSil
 39. seo blogger altyapısı kullanan web siteleri için çok gerekli birşey,blogger eklemeler yapılmadan olmuyor,çok yetersiz :(

  YanıtlaSil
 40. Seo konusunda oldukça faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 41. SEO hakkında bildiğim birkaç bilginin sayenizde yanlış olduğunu öğrendim teşekkürler

  YanıtlaSil
 42. Backlinkler ile ilgili önemli bir şey var;
  Çok sayıda backlink değil az ve öz backlink önemlidir.

  YanıtlaSil
 43. SEO hakkındaki bu güzel yazınız için teşekkür ederim. Güzel noktalara değinmiş ve seo tekniklerine yer vermişsiniz.

  YanıtlaSil
 44. gerçekten çok güzel bir yazı olmuş elinize emeginize saglık seo açısından faydalı

  YanıtlaSil
 45. Seo'ya dair eşsiz bilgiler.. Yazı hem akıcı hem faydalı teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
 46. bence en iyi seo dogal yapılan calısma ve on page düzenlemesi

  YanıtlaSil
 47. özellikle PR hakkındaki belirsizlik halen devam ediyor. bu konuda aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 48. google sürekli olarak algoritmalarını güncellediği için sitelerinde aynı şekilde kendilerini güncel tutması seo nun en önemli adımı bence, verdiğiniz bilgilerle nereden başlayacağını bilemeyenler için çok önemli teşekkürler.

  YanıtlaSil
 49. Gercekten guzel bir anlatım olmus.

  YanıtlaSil
 50. seo hakkında tüm bilgiler var teşekkürler bu faydalı bilgiler için..

  YanıtlaSil
 51. bilgilendirici bir makale olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
 52. Google'ın her güncellemesinde farklı çözüm arayışlarına girioruz, seo artık her web sitesi sahibi için gerekli, yapılan sitenin görselliği ne kadar güzel olsada seo olmadan hiç bir işe yaramıyor malesef. Bu aydınlatıcı makale için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 53. Blogger'a yapılabilecek en iyi seo teknikleri olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 54. blogunuzda yazıklarınız özgün olmak zorunda. Bu başlık gerçekten çok doğru. Kopya içerik yapsanız google sizi banlar.

  YanıtlaSil
 55. Seo hakkında araştırma yapıyordum, en açıklayıcı bilgileri bu sitede buldum.

  YanıtlaSil
 56. Seo da yazilarim özgün olması artık en önemlo özelliklerden ve gereklerden biri olmaya başladı. Yazıda yazılanlar çok doğru ve web sitesi olan her kes için bir gereklilik niteliğinde. Seo hakkında çok şey ögrenilebilir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 57. O kadar değerli bilgiler ki.. Emeklerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 58. çok güzel paylaşım ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 59. Merhabalar çok açıklayıcı ve çok bilgilendirici olmuş seo hakkında baya bilgiler edindim bundan sonro içerik oluştururken verdiğiniz seo bilgilerini kullanaçağım teşekkürler

  YanıtlaSil
 60. çok güzel olmuş gerçekten seo konusunda bilgi alınabilir bir yazı

  YanıtlaSil
 61. Seo önerileri sadece blogger için değil genel anlamda sağlam bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 62. seo hakkında aradım herşeyi yazmışsınız, böyle güzel yazıları seviyorım tebrikler.

  YanıtlaSil
 63. günümüzde seo çalışması olmadan ne kadar özgün yazı yazarsak yazalım malesef istenilen kitleye ulaşım mümkün olmuyor. Google'da üst sıraya çıkmak lazım hit almak için. Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 64. teşekkürler tavsiyeleriniz için tüm bloggerlara rehber olacak bir yazı

  YanıtlaSil
 65. Makalenizi okuyunca anladım ki doğru olarak bildiğimiz ne çok yanlışımız varmış teşekkür ederim detaylı makalenizi bizimle paylaştığınz için.

  YanıtlaSil
 66. Gerçekten Blogger siteleri için SEO çalışması hakkında övgüyü hak eden bir yazı. Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
 67. Teşekkürler yeniler için çok yarayacak

  YanıtlaSil
 68. Bilmeyenler için yararlı bir konu olmuş , Google zaten seo açısından bloggger sistemini seven birisi. Gayet faydalı olacaktır.

  YanıtlaSil
 69. Ben bu ayarlarla alakalı bir tema yaptım ve temayı indirdim. Şimdi paravan olarak kullandığım blogger'lara bu temayı yüklüyorum. Güzel oldu bu bilgiler.

  YanıtlaSil
 70. Şimdi ben wordpress kullanıyorum ama blogger da kullansam güzel olur galiba. Ana sitem için değilde, paravan için mantıklı bir seçim gibi görünüyor. Birde bu taktikleri uygularsam iyi etki eder mi?

  YanıtlaSil
 71. Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 72. Blogger sahibi birisi olarak yayınlamış olduğunuz bu makale seo konusunda beni oldukça bilgilendirdi. Bundan sonra bloggerımı bu bilgilere göre daha dikkatli bir şekilde hazırlayacağım ve yapmış olduğum hataları düzelteceğim. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 73. çok ayrıntılı ve güzel bir makale olmuş, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 74. Bu Devirde Seo Olmadan Web Sitesi Yapmak Kürek Olmadan Tekne Sürmeye Benzer

  YanıtlaSil
 75. Seo konusunda bloggerda dikkat etmemiz gerekenleri bizlere aktardığınız için çok teşekkür ederim. Böyle bilgilere ihtiyacımız var herkes anlatmıyor...

  YanıtlaSil
 76. Seo konusunda bu kadar uzun ve açıklayıcı bir yazı daha okumadım. Çok faydalandım. bilmediğim eksiklerimi epeyce tamamladım sayenizde diyebilirim. Devamını sabırsızlıkla bekliyor diğer makalelerinizede göz atmak için bu sayfadan ayrılıyorum. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 77. faydalı bilgi için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 78. Teşekkür Çok Faydalı Bilgiler Var

  YanıtlaSil
 79. Yazılarınızın Devamını dilerim Sağolun çok bilgilendirici

  YanıtlaSil
 80. meta olayları çok önemli teşekkürler meta paylaşımları için

  YanıtlaSil
 81. Çok güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 82. paylaşım için teşekkürler deneyecegim :)

  YanıtlaSil
 83. Guzel bir yazi olmus blogger kullanan arkadaslarin seo konusunda isine yaricaktir.

  YanıtlaSil
 84. Çok mantıklı bilgiler hepsi birer harika

  YanıtlaSil
 85. Sitenizj cok begendim ve cok faydali buldum bana cok faydasi dokundu basarilarinizin devamini dilerim iyi calismalar

  YanıtlaSil
 86. çok fdaydalı bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 87. Ben Wordpress'ten vazgeçemeyenlerdenim. Sitelerimde wordpress kullanmaktayım. Diğer bir çok konuda olduğu gibi SEO açısından da iyi bir içerik yönetim sistemi, faydalı seo eklentileri vs. oldukça fazla. Şöyle bir durum var, daha önce blogger kullanmış biri olarak Google tarafından bloggera torpil geçildiğini kesinlikle söyleyebilirim :) Çok hızlı indexleniyor, yeni bir site olsa bile önlerde çıkma şansınız oldukça yüksek. Bir de yazıdakiler uygulandığında siteniz çok iyi yerlere gelebilir.

  YanıtlaSil
 88. Çoğu kişinin bilmediği faydalı bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 89. Güzel düşünülmüş blogger kullanan arkadaşlar için yararlı bir makale. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 90. Blogger'lar gerçekten seo için oldukça büyük bir öneme sahip. Bu konuda çok güzel bilgilere yer verilmiş. Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 91. Seo konusunda bilginize hayran kaldım bu bilgilerinizden daha fazla faydalanmak adına sitenizi daha çok sık takip edeceğim. Teşekkürler hocam.

  YanıtlaSil
 92. bence link olayı bitti admin burada yer mişsiniz ama

  YanıtlaSil
 93. bilgiler için teşekkürler, seo için çok iyi oldu bu konu

  YanıtlaSil
 94. meta bilgileri için teşekkürler. Uzun zamandır sağlam bir kod parçası paylaşmamışlardı. Bir çoğu çalışmıyor teşekkürler tekrardan

  YanıtlaSil
 95. Tüm yazısını ayrıntıları ile okudum gerçekten çok teşekür ederiz.

  YanıtlaSil

Top Ad 728x90