Top Ad 728x90

31 Mart 2016 Perşembe

, , , , , , ,

Güven Duygusu Kazandırma


Güven Duygusu Kazandırma 

Her insanın kendine güvenmesi gerekmez mi? Peki neden güvensiz bir toplum oluşmaktadır. Güven duygusu çocukluktan gelen bir olgudur. Anne ve babanın çocuklarına karşı sergilemiş oldukları davranışlar nedeniyle çocuklarda güven sorunu ortaya çıkmaktadır. Her geçen sene o sorunu daha da büyütmekte olabildiğince üzerine koyarak çocukta psikolojik bir sorun haline gelmektedir. Peki, bunların olmaması için neler yapmalıyız? Nasıl davranmalıyız ki çocuklarımız ileriki yıllarda kendisine güvenen bireyler olmalı?

Güven Duygusu Oluşturma Yolları

İlk yaşlarımızda sevgi ihtiyacı duyarız. Bunu da en yakınlarımız olan anne ve babalarımızın sağlaması gerekir. Şunu unutmamak gerekir. Sevgisizlik her yaş birey için tehdit içerir. Çocuklar da ise daha fazla sevgi ihtiyacı duymaktadırlar. İhtiyacı olan sevgi karşılanmadığı takdir de güvensizlik sorunu yaşamaktadırlar.  Teşvik etme yollarına başvurarak çocuğunuzun bu problemini çözebilirsiniz. Olduğu gibi kabullenmeyi, güzel yönleri bulmayı öğretebilirsiniz. Her şeye olumsuz bakmadığı takdir de hayatı daha kolaylaşacağı için kendisiyle barışık olacaktır. Toplum içerisinde hatalarını yüzüne vurmak onu rencide etmek yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Onunla gurur duyduğunuzu ve ona ne kadar çok değer verdiğinizi her seferinde hatırlatın.

Başarısızlıkları Kabullenmeyi Öğrenmelisiniz

Toplum olarak en büyük sıkıntımız her şeyi karşımızdan beklemektir. Mesela, okula giden çocuğu olan bir anneye sorsanız çocuğunuzdan neler bekliyorsunuz diye, çok ders çalışması hep başarılı olması diyerek devam eder. Birçok annenin yaptığı hata da budur. Başarılı olması dışında hiçbir şey onu ilgilendirmiyormuş gibi davranmasıdır. Çocuğa bu aşılandığı için sürekli başarısız olma korkusu içerisindedir. Herkes başarılı olacak diye bir kaide yoktur. Yeri geldiğinde aldığı düşük not ile sevinmelisiniz.

Hataları Düzeltmeleri İçin Fırsat Tanıyın 

Aile çocuk ilişkilerinde en önemli kavram şefkat olmaktadır. Çocuğunuza şefkatle yaklaşarak  hatasını bulmasını ve daha başarılı olabileceğini ama başarısızlıktan korkmaması gerektiğini aşılamalısınız. Çok fazla yüksek beklentilerden kaçınarak çocuğunuzu bunaltmamalısınız. Baskıcı tavırlardan kaçınarak sevecen yaklaşmalısınız. Çocuğuz ile iletişiminizi sağlam kurarsanız onun sizden korkmasından çok saygı duymasını sağlarsanız aranızda güvensizlik yaşanmayacaktır. Kendi başına bir şeyler başarmasını ya da yapmasını izleyin. Karıştığınız takdir de güvenmediğinizi başaracağına inanmadığınızın bilincini verirsiniz. Hayatta aşılamayacak sorun yoktur. Yeter ki siz çocuğunuzla bağlarınızı kuvvetli tutun…

1 yorum:

  1. okadar çok anlam içeriyorki anlatmaya zamnaım bile yetmez sadece anlatmak istediğin temel taşıyım..

    YanıtlaSil

Top Ad 728x90