Top Ad 728x90

10 Mart 2016 Perşembe

, , , , , ,

Kullanıcıları Sitenizde Uzun Süre Tutun


Şimdi diyeceksiniz bu adam hep aynı şeyleri hep herkesin bildiği şeyleri anlatıyor :) aramızda yeni olanlar var yeniler olabilir ustalar olabilir ama ben anlatıyorum işte okursunuz okumazsınız size kalmış şimdi webmaster olmasanızda siteleri gezerken aklınızda çok sorular vardır eminim site sahibi ne kadar kazanıyor, bu web sitesinde kaç kişi çalışıyor, web site sahipleri para kazanıyormu gibi gibi eminim şunuda sormuşsunuzdur bu web sitelerin dünya genelinde sıralaması nasıl tutuluyor diye arkadaşlar bunun için bir site var o sitenin ismi alexa' dır. bu alexa ne işe yarar biliyormusunuz anlayabileceğiniz dilde kullanıcı siteye geldi ve kaç dk kaç sn kaldı bunları bünyesinde saklar ve sıralamayı buna göre yapar.

bu alexanın şöyle bir sıralaması var hangi site birinci hangi site ikinci şeklinde liste uzayıp gidiyor liste şu şekilde devamlı güncelleniyor alexa top 500 şeklinde bir sayfası var bura bakacak olursak bu listenin başı genelde aynıdır çok nadir değişir facebook ve google arasında çekişme var :)

arkadaşlar konumuza gelecek olursak arama motorları için önemli faktörlerden biride şu mantıktır. kullanıcı google üzerinden arama yaptı bir siteye giriş yaptı o sitede ne kadar süre vakit geçirdi bu neden önemli biliyormusunuz kullanıcı aradığı şeyi buldu yada bulamadı az vakit geçirdiyse bulamadı yada alakasız bir yere geldi anlamı taşıyor eğer ki kullanıcı sitenizde uzun süre kalıp konunuzda uzun süre takıldıysa bu çok güzel bir etken hatta konunuzu okudu baktı artık sayfanızda ne varsa sonra başka yerleride gezdi diyelim google tarafından çok ama çok sevilirsiniz emin olun ben size daha önceki yazılarımda söyledim özgün olun tek olun doğal olun insanlara yardımcı olun ki sitenizde vakit geçirenler diyelimki sitenizden faydalandı reklama bile tıklar bilinçli bir kullanıcı ise ben yapıyorum mesela işime yarar bir site olduğunda arada bi reklamlarına tıklıyorum biliyorum ki site ve blog sahiplerinin geliri reklamlardan karşılanıyor.

kısacası arkadaşlar insanları kandırabilirsiniz ama arama motorlarını kısa vadeli kandırırsınız ve bu sizin için ilerisi için hiç iyi olmaz kullanıcıları sitenizde uzun uzun tutmaya çalışın ki arama motorları tarafından yukarı çıkma şansınız artsın.

alexa hakkında bahsetmek istiyorum abduko.com sitesi dünyada ve ülke sıralamasında kaçıncıymış bakalım şu an benim gördüğüm şu şekilde şu an diyorum çünkü siz bir kaç gün sonra yada ne zaman girip bakarsınız bilmiyorum bu değişecek nasıl değişecek insanlar siteme girip çıktıkça az yada çok vakit geçirdiklerinde bu sayı hep değişecektir arkadaşlar.


gördüğünüz gibi global rank dediği dünya sıralamam bu sayı ne kadar küçük olursa o kadar iyi anlamını taşıyor arkadaşlar bu demek oluyor ki o sayı ne kadar küçük olursa sitemde vakit geçirenlerin girip çıkanların o kadar çok olduğunu gösterir. hemen altında ise rank in turkey yazısı var aynı şekilde yukarıda bahsettiğim bu konu içinde geçerli sayı ne kadar düşük olursa siteniz o kadar çok ziyaretçi alıyor anlamına gelmektedir.

siz kendi sitenize bakmak isterseniz

http://www.alexa.com/siteinfo/abduko.com

yukarıdaki link işinizi görecektir fakat sondaki abduko.com yazısını silip kendi sitenizi yazmanız gerekecek.

umarım faydalı olabilmişimdir aklıma gelen bişeyler olursa buradan devam edeceğim.

2 yorum:

  1. Ziyaretlerin değerini belirleyen önemli faktörlerden biri ziyaret süresi öteki hemen çıkma oranı. Önemli bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. kesinlikle çok faydalı ve anlamlı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık..

    YanıtlaSil

Top Ad 728x90