Top Ad 728x90

1 Nisan 2016 Cuma

, , , , , , ,

BESYO Nedir ? Kazanabilirmiyim ? İşte Cevaplar

BESYO Nedir ? Kazanabilirmiyim ? İşte Cevaplar
BESYO dediğimiz şey Beden Eğitimi Ve Yüksekokulu'nun kısaltılmışıdır. Besyo bölümlerinin arasında Beden eğitimi öğretmenliği, spor yöneticiliği, Antrenörlük ve Rekreasyon gibi bölümleri içerir. Her sene kıl payı barajı geçmiş :D on binlerce gencin hayali olan besyo şühesiz türkiyede en çok başvurulan bölümdür. Tabi bunda kursların sürekli size verdiği boş gazların etkiside büyük.

Şöyle ki BESYO'ya başvurmak için kimi okullar ilk olarak 140 barajının aşılmış olmasını yeterli görüyor ve bu sülükten pek farkı olmayan BESYO kursları sizlerden bir kaç bin TL'cik almak için kursa gelirsen kazanırsın diye umut veriyor . Doğal olarak 140-250 aralığında puana sahip yüzbinlerce gencimiz aldıkları puandan ötürü en alternatif bölüm olarak BESYO'yu görüyor.

Bunun bir diğer nedeni Beden eğitimi öğretmenleri için kafalarında canlandırdığı imaj  nike eşofman, lugano diamonds gözlüklerle hollywood  filmlerinden fırlamış Mattew McConaughey gibi dolaşmaları. Neyse şimdi yazacaklarım 3 yıllık tecrübeye dayalıdır bir kısmınızın morali bozulacak olsada bir kısmınızın netliğe kavuşturacağını düşünüyorum. Kısa kes Besyo'yu kim kazanabilir onu söyle diyenleri duyar gibiyim öyleyse kim kazanbilir söyleyeyim. 

1) Milli sporcular. Puan bu arkadaşlar için pek önemli değil çünkü geneli 180 barajını kıl payı aşmış oluyor :) dolayısıyla rakipleride kendileri gibi diğer milli arkadaşlardır. Bu arkadaşların OBP (ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI) önemlidir Milliyseniz ve 60'ın üstünde bir OBP puanına sahipseniz kondisyonunuzu iyi tutarak bu bölümü kazanma şansınız oldukça yüksek.

2) Lisanslı sporcular. BESYO için umutlanmanız için en az 3 yıllık öz geçmiş ve en az 230 puanınızın olması gerektiğini düşünüyorum OBP en kötü 58 olmalı onun dışında ki arkadaşlar fazla umutlanmayın. Tabi istisnalar olabilir gerçekten üst düzey bir sporcuysanız ve iyi bir lisansınız varsa 180 puanla lisansa önem veren üniversitelerde şansınızı deneyebilirsiniz. 

3) Lisansı olmayanlar. Bu arkadaşlar 1-0 geride olduklarını kabul etsinler çünkü bir çok üniversite lisansa öncelik tanıyor tabi yinede şansınız yok değil sizin için en önemlisi puandır en kötü bu sene için söylüyorum 260 puana sahip olmanız lazım tabi iyi sporcuysanız sporla aranız pek yoksa 300 puandan aşağısı sizi kurtarmaz tabi OBP 70 ve üstü olması sizler için çok önemli

4) Lisansı ve puanı olmayan kurs tarafından sömürülmeye hazır gariban kardeşlerim. Öncelikle 3 yıl öğrenci çalıştırmış biri olarak bu bölüme sakın ama sakın umut bağlamayın ha deneyin kendinizi girin ama girmenizin %1 kadar küçük bir ihtimal oldugunu unutmayın kursların size kursumuza gelirsen kazanırsın gibi zırvalarını takmayın bunların işi umut tacirliği. Size besyo için tavsiyem özel üniversitelerdir onun dışında Usain Bolt ile akrabalığınız varsa devlet üniversitelerini deniyebilirsiniz.

Kurslara bu kadar yüklenmemin nedeni binlerce gence kesin kazanacakmış gibi umut verip bir çocugunun hatta %99'nun eli boş dönmesi (puanı ve lisansı olmayanlar için) 

Besyo'ya hazırlanan arkadaşlar siteyi takip edin yakın zamanda sizlerle üniversitelerin puan ve parkur kılavuzunu paylaşacağım. 


3 yorum:

  1. Bilgi için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Ben teşekkür ederim :)

    YanıtlaSil
  3. çok teşekkürler besyo ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler için, sorularımı cevapladı.

    YanıtlaSil

Top Ad 728x90