Top Ad 728x90

4 Nisan 2016 Pazartesi

, , , , , ,

Blogger Güncelleme (https)


selamlar bugün blogger paneli açtığım şöyle bir mesajla karşılaştım

Nisan ayının sonunda sizlerle! 

Tüm ziyaretçiler https://.blogspot.com adresini ziyaret ederek Blogspot alanındaki bloglarınızı şifreli bir bağlantı üzerinden görüntüleyebilecek. Bloglarınıza yönlendiren mevcut bağlantılar ve yer işaretleri çalışmaya devam edecek. Bu değişikliğin bir parçası olarak HTTPS Kullanılabilirliği ayarı kullanımdan kaldırılacak ve her zaman bloglarınızın HTTPS sürümleri olacak.


kısaca şunu demek istemiş artık blogger daha güvenli olacak :) en azından ben öyle anlıyorum bu https olayı neymiş bir bakalım

Blogunuza erişmek için HTTP yerine HTTPS kullanmanın üç temel avantajı vardır:

Ziyaretçilerinizin doğru web sitesini açtıklarından ve kötü amaçlı bir siteye yönlendirilmediklerinden emin olmalarını sağlar.

Bir saldırganın Blogger'dan ziyaretçiye gönderilen verileri değiştirme girişiminde bulunup bulunmadığının belirlenmesine yardımcı olur.

Diğer kişilerin ziyaretçilerinizin iletişimlerini dinlemesini, etkinliklerini takip etmesini veya bilgilerini çalmasını zorlaştıran güvenlik önlemleri ekler.

TTPS nedir ve nasıl çalışır?

HTTPS (HyperText Aktarım Protokolü Güvenliği), kullanıcılarınızın bilgisayarları ile site arasında kullanıcı verilerinin bütünlüğünü ve gizliliğini koruyan bir İnternet iletişim protokolüdür. Örneğin, bir kullanıcı, güncellemelere abone olmak veya bir ürün satın almak için sitenizdeki bir forma veri girdiğinde, HTTPS, kullanıcı ile site arasında o kullanıcının kişisel bilgilerini korur. Kullanıcılar bir web sitesi üzerinden veri sağlarken güvenli bir çevrimiçi deneyim yaşamayı beklerler. Kullanıcılarınızın web sitenizle olan bağlantısını korumak için HTTPS kullanmanızı öneririz.

HTTPS kullanılarak gönderilen bilgiler üç temel koruma katmanı sağlayan Taşıma Katmanı Güvenliği protokolü (TLS) ile güven altına alınır:

Şifreleme: Alınan ve gönderilen veriler gizlice dinleme yapanlara karşı korumak için şifrelenir. Yani kullanıcı bir web sitesine göz atarken hiç kimse onun iletişimini "dinleyemez", sayfalar arasındaki etkinliklerini takip edemez veya bilgilerini çalamaz.

Veri bütünlüğü: Veriler aktarılırken, fark edilmeden kasıtlı olarak veya başka bir şekilde değiştirilemez ya da bozulamaz.

Kimlik doğrulama: Kullanıcılarınızın kastedilen web sitesiyle iletişim kurduğu doğrulanır. Aradaki adam (man-in-the-middle) saldırılarına karşı korur ve kullanıcının güvenini sağlar. Bu da ticari açıdan başka faydalar getirir.

aslında buradan blogger yönetimine şöyle demek lazım blogger çok geride kalıyor google servisleri içinde en az güncellemeyi blogger alıyor oysaki dünyada çok fazla blog yazarı bloggerı tercih ediyor ama malesef çok fazla güncelleme yenilik gelmiyor buda bizleri üzüyor açıkcası. neyse bu özellik çok aman aman bişey değil yinede hayırlı uğurlu olsun :)

3 yorum:

  1. güzel bir güncelleme olmuş

    YanıtlaSil
  2. Çok başarılı ve net anlatmışsınız teşekkürler admin.

    YanıtlaSil
  3. Blogger için gayet uygun bir şey oldu

    YanıtlaSil

Top Ad 728x90