Top Ad 728x90

1 Nisan 2016 Cuma

, , , ,

SEO Video Optimizasyon


SEO Video Optimizasyon 

Web sitesine popülerlik kazandırılması amacıyla sitelerin SEO’ daki değerinin yüksekte tutulması sağlanmaya çalışılmaktadır. Çeşitli gruplara ayrılarak optimize edilen etiketlerin değeri yüksekte tutulmaya çalışılmaktadır. Bir çok yayın organıyla popülerlik artırılmaya çalışılmaktadır. İnternet sitelerin hayli artmış olması ve arama motorlarında ilk sıraları alma yarışması gün geçtikçe alevlenmekte olduğundan internet sitesi sahipleri popülerliğini arttırmak amacıyla çeşitli yollara başvurmaktalardır. Bu yolla yeni bir SEO çalışması olan Google’da aratılan herhangi bir sonuca karşılık olarak videolu sonuçlar çıkması optimizasyonu geliştirilmiştir.

SEO Video Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO video optimizasyonu yapılırken ilk önce dünyada en çok tıklanan video paylaşım siteleri araştırılmalıdır.  Yayınlanacak videonun bir çok kişi tarafından izlenilmesi ve paylaşılması önemlidir. Bu yüzden video paylaşıldıktan sonra reklamı yapılmalı ve gereken izlenme sayısına ulaştığı andan itibaren de URL standartları sitenin istediği şekilde ayarlanmalıdır.

Video SEO Optimizasyonunda Önemli Bir Adım: Youtube

Bu amaçla oluşturulmuş Youtube sadece video paylaşım sitesi alanında değil bütün internet siteleri arasında üçüncü web sitesi konumundadır. Ayrıca günümüzde bir çok kullanıcı Youtube’ u arama motoru olarak da kullanmaktadır.

Youtube dünyada ikinci en büyük arama motoru unvanına sahiptir. SEO uzmanlarının yakından takip ettiği Youtube sitesi, arama motoru olarak kullanılmaya başlanmasının ardından videolara optimizasyonyapma fikri ortaya atılmıştır. optimizasyonu yapmadan önce Youtube gibi büyük bir video paylaşım sitesinde kanal kurmak gerekmektedir.  Kurulacak kanalın markalaşma sürecine gireceği unutulmamalıdır ve ona uygun bir ad, slogan ve URL belirlenmelidir.

Ayrıca internet sitesiyle video kanalının ilişkilendirilmesi çok önemlidir. Sonuçta insanlar video ile tatmin olmadığı zaman internet sitesini de gezmek isteyebilirler. Ayrıca video açıklanması ne kadar uzun tutulursa, arama motorlarında çıkma ihtimali de o denli artar. Videonun kaliteli olarak yayınlanması da videoya özenildiğini göstereceğinden ve dikkat çekmesi açısından önemlidir.

SEO Video Optimizasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi 

- Hazırlanacak videonun özgün olması çok önemlidir.
- Videoyla internet sitesi ilişkilendirilmelidir.
- Videonun kalite olması gerekmektedir. Bu videonun itibarını arttırır ve ilgi görmesini sağlar.
- Video açıklamasının çok uzun tutulması gerekmektedir. Böylece arama yapıldığında videonun da sonuçlar arasında çıkması ihtimali artar.
- Videonun anahtar kelimeleri düzgün seçilmeli ve akılda kalıcı olması gerektiği unutulmamalıdır.
- Video yayınlandıktan sonra paylaşım sitesinden videonun reklamı yapılmalı ve video paylaşılmalıdır.

1 yorum:

  1. Çok güzel anlatım olmuş yakın zamanda deniyip inşallah faydasını görücez

    YanıtlaSil

Top Ad 728x90